Agykutatás Hete Pécs 2024

Az agyműködés kérdései

Pécsi Tudományegyetem, Általános Orvostudományi Kar, Transzdiszciplináris Kutatások Intézete

A PÉCSI PROGRAM HÁZIGAZDÁJA:

A Pécsi Tudományegyetem

„A minőség nem egy cselekedet, hanem viselkedésmód” – szól az arisztotelészi gondolat, melyet Magyarország elsőként alapított egyeteme mottójának tart.

Egyetemünk Általános Orvostudományi Kara az egyetlen orvos-, fogorvos- és gyógyszerképzéssel foglalkozó intézmény a Dunántúlon. Magyar mellett angol és német nyelven is folyik az oktatás, melynek eredményeként több mint 60 országból érkeznek hozzánk hallgatók. Munkatársaink közül sokak meghatározó személyiségei a magyar orvosképzésnek, orvostudománynak és kutatásfejlesztésnek.

Az Általános Orvostudományi Kar Transzdiszciplináris Kutatások Intézete 2020-tól, a Magyar Idegtudományi Társaság megbízásából országos koordinációt lát el az Agykutatás Hete szervezése során. Intézetünk 2018-ban alakult azzal a céllal, hogy a már létező diszciplínák közötti munkamegosztással, hatékony kommunikáció kialakításával és innovációs projektek megvalósításával összekapcsoljuk az egyetemi szférát az üzleti és civil nyilvánossággal.

Munkatársaink és partnereink szakterületeik legkiválóbb képviselői, akik maguk is határterületeken kutatnak, fejlesztenek, innoválnak, építenek cégeket vagy képezik a jövő tehetségeit. Intézetünk a világ egyik legnagyobb egészségügyi innovációs kezdeményezése, az EIT Health Network hivatalos partnere és Magyarország teljes vidéki régióját lefedő EIT Health Hub.

Milyen programok

közül válogathatsz?

  • KEREKASZTAL-BESZÉLGETÉSEK
  • INTERAKTÍV NAP ISKOLÁSOKNAK
  • WORKSHOPOK

MÁRCIUS 11.

ADHD WORKSHOP

16:00-17:30

Helyszín: PTE ÁOK, SIOT 0033 -as terem

Az ADHD neuroaffirmatív megközelítése egy érintett gyógypedagógus szemszögéből - A neurodiverz az új normális?

Az ADHD-t és az autizmust számos tévhit és sztereotípia övezi, miközben egyre több kontextusban találkozunk velük. A lakosság 2% érintett ezen állapotok valamelyikében (vagy mindkettőben). Az időben történő felismerés és az evidencia alapú, egyénre szabott támogatás biztosításával ezen embertársaink életminősége nagymértékben növelhető, életkortól függetlenül.
Mit jelent a mindennapokban, ha valaki ADHD-s? Milyen előnyökkel és hátrányokkal jár? Mivel tudunk segíteni ADHD-s társainknak? Ezeket a témákat járjuk körbe, és tapasztalt gyógypedagógus-szakember segítségével nyerhetünk betekintést az ADHD-val élő emberek hétköznapjaiba.

MÁRCIUS 12.

AGYUNK TITKAI – INTERAKTÍV NAP

10:00-15:00

Helyszín: PTE Általános Orvostudományi Kar, Grastyán Endre Aula

Próbáld ki magad! Értsd meg jobban agyunk működését!

Élettani Intézet

Ízek-illatok-gondolatok

Tedd próbára az érzékeid!

Letakart ételmintákból csukott szemmel és orcsipesszel nagyobb kihívás megállapítani, hogy mit is eszünk, mint amikor – látva, tudva, szagolva – „ízleljük” az adott ételt.

Ezenfelül a vizuális figyelem, a rövidtávú memória és a reakcióidő mérésére szolgáló feladatok várnak, valamint a Stroop-féle figyelemteszt kipróbálására  is van lehetőség.

Reflex kalandok

Az ember csupa reflex! Furcsán hangzik? Testünk mükődése valóban reakciókon alapszik. Tudj meg többet és teszteld magad velünk!

Hogyan látunk?

Új alkalmazás segítségével tesztelheted látásod! Próbálj ki vizuális illúziókat, lásd a színeket, ahogyan még sosem. Tudj meg többet „agyad ablakáról”, azaz a retinádról.

Idegrendszeri betegségek és az életvitel, avagy mit mesélnek az állatmodellek

Mennyire igaz a mondás, hogy az vagy, amit megeszel? Mi köze a stressznek a bélflóránk alakulásához? Stressz hatására megváltozhat a mozgásunk? Az időskori demenciának mi köze a finommotorikus mozgáshoz illetve a bélrendszerhez? Többek között ezekre a kérdésekre keressük a választ. Kutató csoportunk állatmodellek segítségével különböző idegrendszeri betegségek hátterében húzódó folyamatokat, valamint az ezekhez kapcsolódó metabolikus eltéréséket vizsgálja.

Mozogni alap!

Az állatokat nem tudjuk megkérdezni, vagy kérdőívek kitöltésére felkérni, így gondolataira, érzéseikre csak a viselkedésünkből következtetünk. A magatartásukat azonban nagy mértékben befolyásolja a mozgásrendszerük állapota. Ezért minden egyes új állattörzs, genetikai módosítás avgy beavatkozás esetén elsőnek szükséges a mozgásképességek felmérése. Minikísérletünk során az állatkísérletek alapelveivel is megismerkedhetnek a látogatók.

Anatómiai Intézet

Anatómia/Agyunk titkai

Kíváncsi vagy, hogyan épül fel az emberi agy, vagy mit rejt a koponyád, az orr- és szemüreged? Lessük meg együtt a nagy titkot, ígérjük, nem fogsz csalódni.

Biofizikai Intézet

Agyunk válasza a külvilág fényeire és a hangjaira

Értsd meg a fény és a hang természetét színes és hangos kísérleteken keresztül, csodálkozz rá az általuk kiváltott illúziókra!

Orvosi Biológiai Intézet

Kalandozások az agysejtek molekuláris világában

Van kedved barangolni egy idegsejt belsejében? Láttál már élő idegsejteket mikroszkópban? Vagy épp egy patkány agyát figyelnéd meg? Tarts velünk! Pihenésként lesz társasjáték, idegsejt dekorálás és olvasósarok.

PTE SZESZI

Agyunk 3D modellezése és lehetőségei

Kiváncsi vagy hogy néznek ki testrészeink vagy hogy fest agyunk 3D-ben? Kipróbálnád hogy lehet ilyen modelleket készíteni valós orvosi képekből? Tarts velünk! Ötvözzük az anatómiát, az informatikát, radiológiát egy kis művészettel.

PTE 3D Nyomtatási És Vizualizációs Központ

VR valóságok

Anatómiai szoftverekkel és izgalmas orvosi szimulációkkal várunk a VR univerzumban! Teszteld a tudásod, és fedezd fel az emberi test titkait. Az élményalapú, interaktív tudásátadás következő generációja most személyesen is kipróbálható!

MÁRCIUS 13.

KEREKASZTAL-BESZÉLGETÉS

18:00-20:00 óra között

Helyszín: I love Pécs Café, Pécs – Széchenyi tér

AI az orvosdiagnosztikában

Könnyebb lenne az életünk, ha a mesterséges intelligencia segítené egy-egy diagnózis felállítását? Támogat vagy dönt az AI? Hozhat-e felelős döntést egy gép, vagy a kritikus pontoknál mindenképpen ott az ember? Milyen eszközök, lehetőségek állnak rendelkezésünkre, hogy a megfelelő egészségügyi szolgáltatások váljanak elérhetővé, értékes időt nyerve ezzel.

MÁRCIUS 14.

PVSK JUDO WORKSHOP

10:00-13:00 óra között

Helyszín: 7623 Pécs, Kálvin utca 7.

Tatami Trükkök – A Judo és az ADHD kapcsolata

A 2024-es magyarországi Agytkutatás Héten egy különleges workshop kerül megrendezésre, melynek középpontjában a figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar – azaz az ADHD – áll, különös tekintettel annak különböző környezeti, személyes és intézményi tényezőkkel való kölcsönhatására. Ezen esemény keretében egy játékos dzsúdó testnevelési órát szervezünk, aztán a PVSK judokái egy szórakoztató és interaktív programelemmel lepik meg a résztvevő gyerekeket.

MÁRCIUS 15.

KEREKASZTAL-BESZÉLGETÉS

18:00-20:00 óra között

Helyszín: I love Pécs Café, Pécs – Széchenyi tér

Út a megértés felé: az ADHD sokszínűsége, kihívásai és lehetőségei

Az ADHD kapcsán megszámlálhatatlan kérdés merül fel, és számos előítélet lengi körül, holott az érintettek száma alapján szinte hétköznapi jelenségről van szó. Uralható, irányítható-e ez az állapot? Akaraterő-e az akaraterő, lustaság-e a lustaság? Mennyit számít a tájékoztatás, a megfelelő mennyiségű és minőségű információ és a támogatói attitűd? Mi az a neurodiverzitás és az affirmatív szemlélet? Beszélgessünk, keressünk válaszokat három elsőrangú szakember és egy érintett orvos-családanya társaságában. 

RÉSZVÉTELI FELTÉTELEK

Az agyutatás hete sorozat programjainak mindegyike ingyenes, de néhányuk előzetes regisztrációhoz kötött. Amennyiben szeretnél részt venni az adott programon, úgy kérjük, előre regisztrálj.

Mivel programjaink akár kisiskolások számára is élvezhetők, ezért örömmel vesszük iskolák, osztályok jelentkezését is!

Ne maradj le! Kísérd figyelemmel programjainkat!

Ismerd meg az agy működését!

RENDEZVÉNY JELENTKEZÉS

Köszönjük a rengeteg regisztrációt!

Minden programunk BETELT, így további regisztrációkat nem tudunk fogadni!